OZONE POWER

o3 o3

O ozonie

Ozon:

  1. W stanie gazowym jest niebieski i ma charakterystyczny ostry zapach, przypominający ditlenek siarki i chlor.
  2. Ozon jako silny utleniacz -powszechnie stosowany jest do usuwania zanieczyszczeń chemicznych, w dezynfekcji i deakaryzacji pomieszczeń, w procesie uzdatniania wody, czy jako czynnik odkażający w przemyśle spożywczym
  3. Pierwsze wzmianki dotyczące ozonu sięgają roku 1785, kiedy to holenderski przyrodnik Van Marum odnotował, że w pobliżu maszyny elektrostatycznej powstaje pewien szczególny zapach. Jednak dopiero w 1840 r. Schonbein z Bazylei wprowadził nazwę “ozon” pochodzącą od greckiego słowa “pachnący”
  4. Ozon jest bardzo silnym związkiem utleniającym, dużo silniejszym od tlenu. Jego właściwości utleniające są związane z następującą reakcją
    O3 = O2 + O
    Ozon rozpada się na cząsteczkę tlenu i tlen atomowy, który jest bardzo aktywny. Już w zwykłej temperaturze wywołuje procesy utleniania np. rtęci.
  5. Ozon jest 3-atomową stosunkowo nietrwałą cząsteczką tlenu, o bardzo silnych właściwościach utleniających i dezynfekujących. Wykazuje 50 razy silniejsze i 3000 razy szybsze działanie niż np. chlor
  6. Ozon jest gazem drażniącym błony śluzowe

 

Gdzie stosuje się ozonowanie?

Wszędzie tam gdzie zachodzi potrzeba dezynfekcji lub utrzymania czystości a w szczególności:

  1. Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej i stacjonarnej
  2. Usuwanie  nieprzyjemnych zapachów  :
    • zapach tytoniu
    • zapach stęchlizny
    • zapachy odzwierzęce oraz jad trupi
    • zapach spalenizny
    • zapachy substancji ropopochodnych
    • usuwanie zapachów z samochodów
  3. Deakaryzacja
    • Dezynfekcja – szkody po zalaniach
    • Usuwanie bakterii, wirusów, drobnoustrojów
    • Usuwanie insektów

 

Jak powstaje ozon?

Są dwie podstawowe metody powstawania ozonu, ultrafioletowa i wyładowanie koronowe. Większość urządzeń wykorzystuje metodę wyładowania koronowego, symulując powstanie błyskawicy.

W momencie, gdy ozon zostanie wytworzony w urządzeniu i rozproszony w pomieszczeniu rozkłada się on powrotem do czystego tlenu. Następuje to w wyniku kilku procesów: naturalnego rozkładu (lub powrotu do tlenu) w wyniku niestabilności chemicznej ozonu. Proces ten może zostać przyspieszony przez obecność w pomieszczeniu ścian, dywanów stymulujących rozkład ozonu. Reakcja utleniania z materiałami organicznymi wywołującymi nieprzyjemne zapachy, które usuwają ozon. Reakcja z bakteriami, które niszczą ozon w wyniku reakcji utleniania. Poza tym cały pozostałościowy ozon sam z siebie wróci do stanu czystego tlenu, w ciągu 30 min osiągając tylko połowę swojego wcześniejszego stężenia. Oznacza to, że po każdych kolejnych 30 minutach ilość pozostałego po reakcji oczyszczania ozonu będzie się zmniejszać o połowę w stosunku do stanu sprzed 30 minut. Jest to zbliżone do rozkładu geometrycznego 16:8:4:2:1. W praktyce okres połowicznego rozkładu wynosi mniej niż 30 minut zależnie od temperatury, bakterii i innych skażeń powietrza. Ozon, więc mimo całej swojej siły nie jest trwały, wykonuje swoje zadanie i znika.

 

Czy ozonowanie jest bezpieczne dla zdrowia?

Ozonowanie jest w 100% metodą ekologiczną, bezpieczną dla wszystkich a w szczególności dla alergików, dzieci i osób starszych.

 

Gdzie można wykorzystywać metodę ozonowania?

Można ją stosować w gastronomii, szpitalach, przychodniach,hotelach, żłobkach i przedszkolach, domach opieki społecznej, zakładach pogrzebowych, klubach fitness, halach sportowych, przemyśle i w wielu innych miejscach; praktycznie wszędzie!